Text publikován 12/8/2015
Pokud budeme vybírat vhodnou půjčku, měl by nás kromě výše úroků zajímat údaj pod zkratkou RPSN. Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů, která nám prozradí, jaká bude celková cena za půjčku a zda je výhodná nebo nikoliv.
RPSN se objevuje na konci smluvních podmínek nebo v reklamách psaná pouze drobným písmem. Jde o nejdůležitější parametr půjčky a společnosti chtějí, aby o něm žadatelé věděli co nejméně.
RPSN vyjadřuje skutečnou cenu za vypůjčené peníze v procentech, a to za období jednoho roku. Udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou musí dlužník zaplatit, zahrnuje všechny poplatky spolu s úrokem. Může jít o poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, správu úvěru, převod peněz nebo pojištění schopnosti splácet.
Jak se vlastně RPSN vypočítává? Je to poměrně složité, proto jsou na stránkách společností k dispozici různé „online kalkulačky“. Součástí nebývají sankce za prodlení splátek nebo poplatky za služby, které jsou pouze doplňkové. RPSN je vyjadřuje v procentech.
Porovnat RPSN je nejlepší cestou, jak porovnat parametry jednotlivých úvěrů, mezi kterými se rozhodujete, vyhodnotit výhody a nevýhody a vidět, o kolik kterou půjčku přeplatíte. U nebankovních společností bývá RPSN vyšší než u bank. Krátkodobé půjčky mívají RPSN až několik tisíc procent!
U úvěrů nižších než 5 000 Kč nemají jejich poskytovatelé povinnost RPSN uvádět, stejné je to i u půjček nad 1,88 milionů Kč. Pokud tento údaj uveden není, je úvěr automaticky úročen diskontní sazbou ČNB, což je pro žadatele poměrně výhodné. Proto dávají nebankovní společnosti raději pozor, aby RPSN uváděly.