Text publikován 11/7/2015
Zažádat o půjčku není v dnešní době nijak zvlášť složité. S finanční pomocí si můžete v určité situaci hodně pomoci, ovšem na druhou stranu si i nepěkně zavařit. Půjčit si peníze je jednoduché, jenže jednoho dne může přijít nepříjemné zjištění, že je úvěr nad vaše možnosti a vy nemáte peníze na jeho splácení.
Následuje to záznamem v registru dlužníků, novou půjčkou s nevýhodnými podmínkami a končí v dluhové pasti, ze které je cesta ven skutečně trnitá. Jak se zachovat ve chvíli, kdy spadnete do dluhového kolotoče?
Jestliže jste se dostali do dluhové pasti, pak si vezměte tužku a papír a sepište si veškeré příjmy a výdaje. Uděláte si tak přehled, zda by se někde dalo ušetřit a získat tak finance k dobru. Určitě si ale nesjednávejte další půjčky, které by mohly být jen dalším hřebíčkem do rakve.
Někteří věřitelé jsou ochotni se domluvit na dalším řešení. Neusněte proto na vavřínech a začněte svou situaci řešit. Zkuste navrhnout splátkový kalendář nebo se domluvit na snížení splátek. Využít můžete i rad a zkušeností z nejrůznějších poraden, které jsou ve většině případů zdarma a mohou vám v mnohém pomoci.
Jakmile vám vaše dluhy přerostou přes hlavu, vyhlaste osobní bankrot. Tohle řešení má ale určité podmínky – například dluhy u dvou a více společností a zpoždění se splácením více jak 30 dní po splatnosti. Návrh se podává u soudu, ale pozor – vaší žádosti nemusí být nutně vyhověno! Po schválení budete po dobu 5 let žít s životním minimem a budete nuceni uhradit alespoň 30% z dluhu. Po uplynutí 5 let vám bude zbytek dluhu prominut.