Žádná domácnost se neobjede v chladném a zimním období bez vytápěcího systému. Vlastníci domů si mohou zvolit, jaký způsob vytápění si do domu nainstalují. Vhodnou volbou mohou ušetřit několik tisíc korun ročně a zároveň nebudou ničit životní prostředí. Jaké máte možnosti a jaký druh vytápění vychází nejvýhodněji?
Při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci myslete od samého počátku na tepelné úspory a rozmyslete si, čím budete dům vytápět. Vždy přihlédněte ke konstrukci domu, ke svému životnímu stylu a kolik jste ochotni do vytápěcího systému investovat. Myslete také na dostupnost konkrétního paliva.
Nejjednodušeji dosáhnete úspory nákladů za vytápění výměnou starého kotle za nový. Stát na kotel dokonce dává státní dotace a byla by škoda o ně nepožádat. Máte-li doma plynovou přípojku, pořiďte si kondenzační kotel na zemní plyn. Nechte si ale odborně poradit, jaký kotel by byl pro vás nejvhodnější, abyste na tom nebyli ve výsledku stejně.
Dřevo vychází jako nejlevnější topné palivo a domácnost spotřebuje za rok na vytápění domu dřevo v hodnotě 17 000 Kč. Výhřevnost dřeva je 12 až 14 MJ/kg, což je srovnatelné s výhřevností hnědého uhlí. Na vytápění je nejlepší sušší dřevo.
Vytápění plynem je nejoblíbenějším způsobem vyhřátí místností. Rodina v domě zaplatí v průměru 28 tisíc korun ročně za vytápění. Plynový kotel je preferovaný z toho důvodu, že se snadno reguluje jeho výkon, je mnohem levnější než elektřina a můžete si vybírat mezi různými dodavateli plynu.
Hnědé uhlí patří mezi nejlevnější paliva, ale na druhou stranu je nejhorším zdrojem tepla a znečišťuje ovzduší. O něco dražší, za to výhřevnější, je černé uhlí a koks, kterého nespotřebujete tolik jako hnědého uhlí. Ročně vás vyjde vytápění uhlím asi na 22 tisíc korun. Do ceny uhlí se promítá ekologická daň a DPH.
Za vytápění tepelným elektrickým čerpadlem zaplatíte za rok 20 000 Kč, za vytápění akumulačními kamny 43 000 Kč a za vytápění přímotopem až 50 000 Kč. Elektrické vytápění je alternativou v místech, kde není možnost topit plynem, ale jeho nevýhodou je vysoká cena za elektřinu. Instaluje se spíše do domů s malými tepelnými ztrátami.
V takřka každém domě naleznete radiátory. Nikdy je nezakrývejte nábytkem a nezatahujte přes topná tělesa závěsy, jinak by teplo nemohlo v místnosti cirkulovat. Investujte do těsnění oken a dveří a opatřete je izolačními páskami. Využijte sílu sluneční energie a větrejte krátce, zato intenzivně. Tím zamezíte tomu, aby se ochladily zdi.
Teplota snížená v místnosti, byť o jeden stupeň, se pozitivně odrazí na ročním vyúčtování za energie. Nepřetápějte a nenechávejte otevřenou ventilačku oken. V obývacím pokoji udržujte teplotu kolem 21 stupňů a v ložnici ještě o něco méně. Požadované teploty dosáhnete pomocí termostatu.
Další tipy na úspory najdete v článku Jak ušetřit na jídle? zde.